Horská Kamenice 50, Železný Brod 468 22
+420 723 801 036
VETERINÁRNÍ LÉKAŘ
Prevence v chovech ovcí
Preventivní návštěva veterináře a poradentství vám i vašim případům vždy přinese víc, než když voláte až při nemoci. To vám potvrdí 10 z 10 oveček. :)
Včasné vyšetření stáda stanoví riziko problému před tím, než se klinicky projeví.
Během roku doporučuji preventivní návštěvy veterináře v těchto klíčových obdobích.
1) Před připouštěním (2-4 týdny abychom stihli vyrovnat případné problémy). U bahnic, které nejsou v ideální kondici, nedochází k říji a ovulaci standartně. Výsledkem jsou jedináčci, problémy se zabřezáváním, roztahané porody přes celou zimu.
2) 6 týdnů před bahněním. Toto období je naprosto kritické. Právě tehdy je třeba začít měnit krmnou dávku. Bachorové mikroflóře trvá 3-4 týdny, než se přizpůsobí změně krmné dávky.
3) 2 týdny před začátkem bahnění. Obce nesmí být hubené, ani zatloustlé. Neměly by mít zvýšenou hladinu ketolátek v krvi. Ty způsobují prodlouženou dobu březosti (a větší jehňata), slabé porodní stahy a dlouhé porody. slabá jehňata. Myslete na to, že potřeba selenu v této době se zvedá až 30x.
4) Každé 2-3 týdny v průběhu bahnění. Bahnění by mělo trvat max 1,5 měsíce, to jsou cca 2 návštěvy.
5) Konec června. Právě v tuto dobu je největší riziko rozvoje klinických parazitóz včetně obávané vlasovky slezové. Její larvy dospívají do infekčního stádia L3.
Toto je 5-7 návštěv veterináře ročně. Jistě lze návštěvy "ušít na míru" konkrétnímu chovu. Každopádně volat až v případě, kdy je třeba hasit požár vám vždy může přinést jedině ztrátu.
Nejčastějšími problémy v chovech ovcí u nás jsou aborty, mortalita jehňat, parazitózy, mastitidy a chronické acidózy (metabolické či minerální). Všechny tyto problémy lze zvládnout (předejít jim) nastavením správného managementu chovu.