Horská Kamenice 50, Železný Brod 468 22
+420 723 801 036
VETERINÁRNÍ LÉKAŘ
Maedi Visna
Chronické virové onemocnění, o kterém zatím není povědomí až tak rozšířené. Aneb proč krýt pouze plemennými berany.
Maedi Visna je chronické virové onemocnění ovcí, které je charakteristické dlouhodobým skrytým nosičstvím a postupným promořováním stáda (inkubační doba je nekolik měsíců až let). Ztráty úhynem jsou minimální, ovšem ekonomické ztráty v rámci ozdravování bývají značné.
Název pochází z islandštiny a charakterizuje klinické projevy: maedi = dyspnoe, dýchací potíže; visna = neurologické příznaky.
PŘENOS
Hlavní cestou přenosu je z matky na pládě skrz infikované kolostrum či mléko, mezi dospělými ovcemi pak infekčním aerosolem. Pozitivní berani vylučují virus i semenem, ovšem není prokázáno (ani vyloučeno), že se bahnice takto může nakazit. Vnímavé jsou především ovce, ale nakazit se může i koza (vir je příbuzný kozímu CLA)
KLINICKÉ PŘÍZNAKY
1) postižení plic - "kaučukové plíce" při pitvě nekolabují a mohou vážit až 2kg
2) mastitis - netypický zánět vemene, kdy je parenchym mléčné žlázy postupně nahrazován vazivem. Vemeno je tvrdé bez jiných znaků zánětu (otok, bolest, zarudnutí, změna sekretu), ale produkuje stále méně mléka, až se v laktaci dostane na nulu.
3) postižení mozku - vyjímečně paréza až parylýza pánevních končetin, náklon hlavy, chození v kruhu, slepota
4) postupné chřadnutí
SITUACE V ČR
V ČR podle posledních výsledků z r 2017 v chovech v KU byl virus zaznamenán u 0,1 % zvířat. Ovšem studie z r. 2016 prokázala napříč chovy v republice téměř 20% prevalenci (tentokrát byly zahrnuty chovy i mimo KU).
PREVENCE
Zákeřnost tohoto onemocnění dlí zejména v tom, že pokud se objeví první klinické příznaky, dá se předpokládat, že postiženo je cca 60 % stáda.
Onemocnění lze diagnostikovat z krve průkazem protilátek. Léčba není možná. Vakcína neexistuje.
Proto jedinou prevencí je nakupovat testovaná zvířata - v ČR jsou v rámci Metodiky kontroly zdraví testováni všichni plemenní berani a 25% bahnic v KU.