top of page

Nejčastější onemocnění jehňat

Zvládli jste se svými zvířaty období březosti o porod? Skvělá práce. Ale ještě není vyhráno. 

30440814_10208933020803334_7825366087586807808_n.jpg

1) První hodiny života

Jak jsem psala v minulém příspěvku. Chovatel by měl novorozenému jehněti ošetřit pahýl pupečního provazce a zejména dohlédnout, aby se do dvou hodin dostatečně napilo mleziva. Pokud se tak nestane, jehně zůstává v podstatě bez imunitního systému a jeho šance na přežití jsou v podstatě rovné nule. Pokud ovce netvoří mléko, uhynula, nebo není mlezivo k dispozici z jiného důvodu existuje několik možností co dál. Můžete využít jinou matku, která se bahnila ve stejné době; můžete využít mražené kolostrum, které jste si schovali z dřívějška (opatrně rozmrazovat!), můžete požádat jiného chovatele, nebo můžete využít komerčně dostupná sušená mleziva.

Novorozenému jehněti, zejména pokud se rodí v zimních měsících, je na průvanu a rodí se na pastvinách (a nenapilo se mleziva) hrozí první hodiny až dny také podchlazení. Podchlazené jehně nechce pít, nemá tedy energii na tvorbu tělesného tepla a začarovaný kruh se uzavírá. Takové jehně je třeba zahřát například v igelitové tašce v teplé vodě a vysušit. Mezi chovateli se začínají nyní rozšiřovat speciální zahřívací boxy pro 2-6 jehňat (fotka v komentářích). Dále je nutné dát jehněti napít. Pokud nechce přijímat mléko a nemá sací reflex, je užitečným pomocníkem jícnová sondička. Na její správné zavedení a používání to chce trochu cviku (ráda zaučím ). V těžkých případech pak pomůže teplá infuze do žíly nebo přímo do břišní dutiny. Ale tady to už je práce veterinárního lékaře.

2) 1. - 5. den života

Kromě neinfekčních a "chovatelských" chyb jehňatům hrozí i infekční (patogeny způsobené) choroby. Jako první nastupuje infekce patogenními kmeny bakterie Escherichia coli. Jde o bakterii běžně se vyskytující ve střevech zvířat i lidí, ovšem pokud se přemnoží její patogenní kmeny je zle. U jehňat se projevuje první dny života průjmy, které jsou postupem času krvavé. Jehně odmítá pít, ztrácí sací reflex, je dehydratované, podchlazené a během dvou dnů umírá. Dbejte proto prosím zejména na dobrou hygienu při bahnění, ať je jehně i bahnice v suchu a čistu. Dříve zmiňovaná probiotika také mohou pomoci nemoci předejít. V některých případech mohou pomoci antibiotika podaná per os (do tlamy), ale prognóza bývá nepříznivá.

Ne tak často se při delším porodu může stát, že jehně vdechne část plodových vod. V důsledku toho se může rozvinou v průběhu několika dní závažný zánět plic. Takové mládě bude méně aktivní, bude se stranit ostatních, bude mít horečku a bude ztěžka dýchat. V těchto případech je na místě zavolat veterináře vždy. A prosím!, ne až ve chvíli, kdy jehně leží na boku a nezvedá hlavu.

Samozřejmě nutriční svalová dystrofie. Onemocnění, které je strašákem všech chovatelů způsobené nedostatkem selenu a vit. E. Projevuje se neschopností ovládat kosterní svalovinu a poškozuje též srdeční sval. Narozené jehně nemá sací reflex, v těžkých případech je "hadrovité" úplně. Podání chybějících prvků problém celkem snadno napraví. ALE! Selen není všelék, prosím nepodávejte jej zvířatům bez uvážení, lze je snadno otrávit. Dále jehně, které se narodilo s tímto onemocněním není vhodné dále do chovu. Srdeční sval může být poškozen nevratně, což se nemusí projevit, ovšem ve stresových situacích (březost, porod aj.) může způsobit vážné problémy.

3) od 3. týdne

V tomto období je největším strašákem kokcidióza. Toto průjmové onemocnění je způsobené nitrobuněčným parazitem, který ničí epitel střev. Ten poté není schopný příjimat živiny z mléka a vznikají průjmy. Tyto průjmy bývají vodnaté, žlutavé, někdy z příměsí krve. Mláďata mají horečku, ztrácíc chuť k jídlu, hubnou. Jehňata se nakazí zpravidla ihned po narození z infekčního prostředí. Proto je opět třeba dbát na hygienu, předkládání čisté vody aj. U nemocných jehňat je třeba okamžitě začít s léčbou. Dospělá zvířata jsou klinickými příznaky kokcidiózy ohrožena jen zcela vyjímečně.

4) od 3. do 6. měsíce

Nejzávažnějším onemocněním odstavených jehňat je enterotoxémie, tedy zánět střev způsobený bakterií Clostridium perfringens typ C,D. Projevuje se zpravidla akutnímy úhyny (bez předchozích příznaků) největších jehňat ve stádě. Jedinnou možnou prevencí je v tomto případě vakcinace matek před porody a od 8. týdne věku revakcinace mláďat. S potěšením oznamuji chovatelům, že dlouho nedostupná vakcína Covexin 10 je opět na našem trhu.

Opět přeji všem hodně štěstí s chovem v tomto nelehkém období a děkuji za přečtení článku. Prosím berte jej jen jako stručné shrnutí a výběr nejběžnějších chorob, ne jako vyčerpávající odpověď na vše. O čem byste se chtěli dovědět příště? Péče o matku v poporodním období? Základní lékárnička aneb co si doma připravit? Nebo vás zajímá něco jiného?

bottom of page